HURÁ DO SKLENÍKU!

Zatímco únor bílý pole sílí, ve skleníku právě začíná zeleninová sezóna! Přichází na řadu výsev salátů, celerů, rajčat nebo raných košťálovin a bylinek. Vysévat lze i ředkvičky, rychlení prospěje také pažitce a petrželi. Nezapomeňte na udržování stálé teploty, jemnou zálivku a větrání aby se předešlo plísni.

Fóliovníky a pařeniště vám mohou výrazně pomoci s pěstováním zeleniny či květin. Jejich výhodou oproti skleníku je nižší cena a také je snadněji a rychleji postavíte.

Fóliovník není plnohodnotnou náhradou skleníku. Především nemá jeho tepelně-izolační vlastnosti. Chrání však sazenice před extrémním sluncem a rychlým odpařováním závlahy do ovzduší. Zároveň může sloužit jako přístřešek pro ochranu rostlin před výkyvy počasí a hmyzem. Postačí k předpěstování i urychlování růstu rostlin, které mají vyšší nároky na teplotu. A oproti klasickému skleníku ze skla či polykarbonátů má některé nepřehlédnutelné výhody.

Podstatnou z nich je cena. Zatímco menší skleník pořídíte zhruba od šesti tisíc korun a ceny těch nejlepších přesahují dvacet i třicet tisíc, komforní fólivník lze koupit už za ceny základních typů skleníků.

Další výhodou je jeho větší mobilita. Fóliovníky, které se v současné době prodávají, mají uživatelsky vstřícně řešené konstrukce s nejrůznějšími logickými systémy zámků, které umožnují rychlé a sestavení a snadnou manipulaci s folií. Můžete je tedy snadno přemístit v případě, že vám na stávajícím místě v zahradě přestanou vyhovovat a také můžete lehce vyměnit opotřebenou folii za novou. Skleník je oproti tomu stavbou jednou pro vždy a případné změny se s ním nedělají až tak snadno.

Pařník je zjednodušená varianta skleníku, umožňuje pěstování rostlin na záhonech přikrytých průhlednými deskami pařeništních oken. Využívá se pro urychlení růstu rané zeleniny nebo předpěstování sadby. Zatímco v dřívějších dobách sloužila k jeho stavbě nejrůznější stará okna, případně skrumáž latí a igelitových pytlů, dnes si můžete vybrat z nejrůznějších typů pařníků, které estetické kvality vaší zahrady rozhodně nijak nenaruší.

MYSLETE NA VĚTRÁNÍ

Při koupi fóliovníku je důležitým kritériem odvětrávání. Vyplatí se zjistit, jak má vámi zvolený typ větrání vyřešeno a jak snadná je manipulace s větracím systémem. To oceníte ve chvíli, kdy bude nutné rostlinám uvnitř ulevit od horka. Kvalitní fóliovníky, mají řešené odvětrávání pomocí trojúhelníkových oken ve štítu, které jsou snadno uzavíratelní na zip.

DŮLEŽITÁ JE FÓLIE

Nejdůležitější a zároveň nejzranitelnější součástí fóliovníků a pařníků jsou jejich fólie. Její kvalita rozhoduje o tom, jak často ji bude nutné vyměňovat. Na jednu sezonu je zpravidla folie o síle 0,1milimetru. Minimálně pětiletá životnost se uvádí u kašírovaných fólií. Ty mají díky výztužné mřížce výrazně vyšší mechanickou pevnost.

Konstrukce fóliovníku bývá nejčastěji z pozinkovaných profilů, které se spojují pozinkovanými kovovými úhelníky. Prakticky neomezenou  životnost bez údržby pak zajistí fóliovník z hliníku. Svépomocí stavěné fóliovníky a pařníky často mívají dřevěnou konstrukci.

Doporučujeme postavit fóliovník podle návodu na předem připravené trámy, desky, případně libovolný základ. Konstrukci snadno upevníme pomocí otvorů ve spojovacích úhelnících. Folie je z polyetylénové kašírované tkaniny, stabilizované proti UV záření. Je dodávána jako komplet opatřený dveřmi a dvěma větracími okny. Životnost folie je v rozmezí 3 až 7 let. Folie je zajištěna proti větru pevným silonovým lanem upevněným ke konstrukci. Propalování folie zabraňují plastové vložky, znemožňující přímý kontakt folie s konstrukcí. Větrat se dá dvěma trojúhelníkovými okny na čelní a zadní straně, která se otevírají na zip.

CO SE DĚJE VE SKLENÍKU

Co teď v nevytápěném skleníku? Máme možnost pustit se do úprav. Když je teplota nad bodem mrazu, snadno umyjete průhledné výplně. Pokud nasněží, je dobré ze střechy čepici rychle omést, aby příliš nezatěžovala konstrukci. Půdu uvnitř zryjte, a když si nejste úplně jisti správným střídáním plodin, raději ji ošetřete přípravkem na hubení půdních i listových chorob a proti plísním. Tradičním způsobem dezinfekce je použít práškové dusíkaté vápno.

skleník