NEJLEPŠÍ JAHODY JSOU Z VLASTNÍ ZAHRADY

O tom, že jsou jahody šampiónem mezi drobným ovocem, pochybovat nikdo nebude. Zdravé ovoce bohaté na vitamín C si můžete vypěstovat i na své zahradě nebo třeba v květináči na balkonu a terase.

Vhodnými termíny pro výsadbu jahod jsou obvykle jaro a podzim kvůli mírnějším teplotám častějším srážkám. Rostliny se v této době mnohem lépe ujmou a škody na nich jsou minimální. Brzy na jaře máte možnost si koupit zapěstovanou sadbu v kontejneru, která se na zahradu vysazuje v průběhu dubna.

Můžete vybírat mezi jednou nebo stále plodícími odrůdami.

Každému vyhovuje něco jiného, ale nejlepší je pěstovat obě skupiny odrůd najednou. Zatímco u jednou plodících jahod se v červnu jednorázově dočkáte velké sklizně, kterou budete nuceni rychle zpracovávat třeba na marmelády nebo sirupy, u jahod stále plodících budete průběžně sklízet od června do září. Nedočkáte se najednou tak hojného počtu plodů, ale celková úroda bude jistě vydatná. Vhodný doplněk budou jistě jahody měsíční které plodí drobné jahody velice aromatické chuti a to od června až do prvních mrazů. 

Pro letošní sezónu připravujeme sazenice

Jahodník OSTARA stáleplodící 

Jahodník SENGA SENGANA jednouplodící 

Jahodník KARMEN jednouplodící

Jahodník HONEYOE jednouplodící

Jahodník KORONA jednouplodící

Jahodník SELVA jednouplodící

  TIP  

Jahody vysazujeme na stanoviště s dostatkem slunečního svitu do kvalitní půdy s dostatkem živin. Půdu je ideální připravovat už na podzim, záhon je dobré vyhnojit kompostem v kombinaci se speciálním hnojivem na výsadbu jahod. Jahody je vhodné na jednom stanovišti pěstovat max. 3 roky

Jahody pěstujeme na běžném záhonu nebo můžeme využít vyvýšený záhon. Víceúrovňové záhony umožní maximální využití prostoru a zároveň pohodlné pěstování a snadnou sklizen. Menší etážové nádoby se vejdou i na balkon.

Při jarní výsadbě je dobré záhon několik dní předem vyhnojit kompostem, nebo požít hnojivu typu CERERIT, můžeme také využít záhony po bramborách nebo jiné zelenině které bývají dobře vyhnojené z předešlé sezóny.

Sazenice jahod vysazujeme do sponu 30 až 40 cm při vzdálenosti řádků alespoň 50 cm. Pozor na správnou hloubku výsadby, místo odkud vyrůstají listy "srdéčko" by mělo být v úrovni půdy s dostatečnou hloubkou pro kořeny, tak aby mohly růst volně dolů a nerozprostíraly se do prostoru.

Záhon lze před výsadbou pokrýt černou nebo hnědou textilií, která zabrání odpařování vody a na jaře půdu snadno prohřeje. Pokud sázíme do volné půdy snažíme se zamulčovat dřevitou vlnou nebo slámou u té ale hrozí zaplevelení záhonu. Požití textilie nebo správného mulče brání znečištění plodů.

Zálivka by měla být spíše vydatná a méně často, při častém zamokření listů hrozí houbové choroby. Během vegetace hnojíme nejlépe tekutým hnojivem na jahody, rostlina bude potřebovat živiny zejména v době květu  a při tvorbě plodů.