PROČ ROUBOVANÁ ZELENINA?

Šťavnatá rajčata, okurky, papriky, vodní melouny nebo také lilky. Tuto i další zeleninu si můžete samozřejmě během jara vysévat ze semínek, anebo můžete vyzkoušet roubovanou sadbu. Oproti rostlinám vypěstovaný z výsevu má ta roubovaná opravdu velký náskok!

Výhody roubované sadby: má velký náskok, protože rychle roste kvůli bujné podnoži. Díky kvalitní podnoži má silný a odolný kořenový systém, který podporuje bujný růst i schopnost rostliny získat dostatek vody a živin z okolní půdy. Je odolnější vůči poklesům nebo střídání teplot, suchu i kolísavé vlhkosti. Zdravá podnož dává i roubu do vínku vyšší odolnost vůči chorobám a škůdcům.

Co bude zelenina potřebovat od vás: přesto, že je roubovaná zelenina oproti rostlinám vypěstovaným z klasického výsevu ve všech ohledech odolnější, i tak byste jí měli dopřát dostatek vody a živin. Během vegetace přihnojujte kapalným nebo granulovaným hnojivem a nezapomínejte, že nejlepší zálivka je dešťovou vodou o teplotě vzduchu, aby rostliny nedostaly teplotní šok.

Nejrozšířenější a nejžádanější roubovanou zeleninou jsou roubované okurky, hadovky nebo mini hadovky, v současné době je již dostupná sadba i dalších druhů zeleniny. Podstatou roubování je vylepšení klasické odrůdy zeleniny podnoží, která má specifické vlastnosti. Roubuje se na stejný nebo příbuzný druh. Např. okurky nebo melouny máme roubované na podnoži tykve, ale papriky nebo rajčata se roubují na stejný druh, jen na o něco odolnější odrůdu.

Každoročně u nás v zahradnictví najdete bohatou zásobu roubované zeleniny, tak ji vyzkoušejte a sami uvidíte ten rozdíl.

Hlavní přednosty roubované zeleniny

Bohatá sklizeň po celou sezónu

Díky zdravé podnoži má úrodný roub možnost plodit bez přestávky po celou sezónu. Například rajčata můžete pěstovat na dva až tři výhony místo na jeden - silné kořeny to zvládnou.

Jistá úroda i na horším stanovišti
 
Jsou vaše místní podmínky nevhodné pro některé plodiny nebo vás trápí sucho? Díky podnoži z jiné rostliny můžete vypěstovat například melouny i tam, kde pro to nejsou ideální podmínky.

 

Větší odolnost k chorobám

Zdravá podnož je základem vašeho úspěchu, půdní choroby na ni nemají šanci. Navíc i naše rouby jsou odolné k dalším chorobám, například k plísni okurkové.

Méně chemie a zdravý životní styl
 
Pro velikou sklizeň už nebudete muset používat pesticidy. Udělejte něco pro své zdraví a jezte pravidelně čerstvou zeleninu.