BORŮVKY, z vlastní zahrady

 

O borůvkách se mluví jako o zázraku přírody, který by rozhodně neměl chybět v žádném jídelníčku.

Je to perfektní antioxidant jeden z nejlepších čističek organismu i zásobárna vitamínů a celá řada minerálů. Je to prostě jednička mezi ovocem, která navíc představuje i zdravé mlsání pro děti.

Mezi nejčastěji vysazované borůvky patří spolu s malinami a jahodami Kanadská borůvka. 

Jenže borůvka je trochu zavádějící pojem, většinou totiž pod ním představí jenom borůvky z lesa, které léčivých látek obsahují ve srovnání se zahradním ovocem nejvíc. Se sběrem divokých plodů to však není zrovna nejsnažší a tak je určitě na místě udělat kompromis a toto skvělé ovoce si zasadit na vlastní zahradu rovnou ve 3 zajímavých 2. Kromě borůvky chocholičnaté známé taky jako kanadská borůvka stojí za zkoušku i zimolez kamčatský. Že to není 0 borůvka? I když se jedná o zcela jiný druh, většinou se mu neřekne jinak než kamčatská borůvka. Plody tohoto keře jsou totiž úplně stejně modré a ojíněné, jen mají trochu jiný tvar dozrávají dříve. Do třetice všeho dobrého nesmíme ale zapomenout ani na borůvku indiánskou, teď na širokou rodinu druhů muchovníku, se kterými to podobné jako s kamčatskou borůvkou. Lidový název této ovocné dřeviny ale zas ta odkazuje na podobnost plodů v mnoha ohledech s opěvovanou borůvku trička sice nejsou tak sytě modré, spíš temně modrofialové s karmínovým líčkem, ale jejich chuť i uplatnění se zbrojovkou dají velmi dobře srovnávat.

 

Borůvky se dají poměrně snadno pěstovat i na menší zahradě nebo ve větších květináčích na terase, sklízet pak můžete bez obav ve městě a bez zahrady.

Co dodržet aby ty vaše borůvky perfektně plodily

  • připravte perfektní kyselé prostředí, borůvka potřebuje kyselost pH 3,8 - 4,5
  • vyberte slunné stanoviště
  • ohlídejte dostatečnou zálivku
  • nezapomeňte přihnojovat, na jaře i na podzim-hnojivem pro kyselomilné rostliny
  • kombinujte rané a pozdní odrůdy, docílíte sklizně po celou sezónu
  • na podzim přihrnujte rašelinou

 

Kyselomilná kanadská borůvka

Patří mezi nejoblíbenější ovocné keře, které se těší velké oblibě díky bohaté nadílce plodů a to od července až do srpna. Podle odrůdy a vlastnostech stanoviště, se může sklízet několik týdnů. Borůvkám se bude nejlépe dařit na plném slunci, ale bude prospívat i v polostínu, bude ale trochu méně plodit. Podmínkou pro bohatou úrodu je kyselá půda se hodnotu PH okolo 4,5 při výsadbě tedy ke kořenům použijte rašelinu nebo speciální substrát na borůvky. V letních měsících období sucha je potřeba vydatně zalévat, zemina by neměla nikdy vyschnout. V létě ideální borůvky přihnovovat hnojivem pro kyselomilné ovoce, nejsou vhodná hnojiva bohatá na vápno a dusík.

Nenáročná kamčatská borůvka

Tato borůvka nemá žádné zvláštní požadavky na půdu. Dobře roste i v běžné zahradě zemině daří se jim na slunci IV polostínu. Snese i občasný přísušek ale přemokření jí nedělá dobře. Začíná kvést už brzy na jaře, když ještě občas mráz. Je to ale velmi odolný keř a jeho květy si poradí i s tímto mrazem a na první plody se můžete těšit už koncem května nebo začátkem června.