RAJČATA červené perly ze zeleninové zahrady

Rajčata patří mezi nejoblíbenější plodiny dostupné v mnoha zajímavých odrůda, která se liší nejen tvarem plodů, ale také jejich barvou. Šťavnatými plody se ale odvděčí i ty rostliny, které si vypěstujeme v květináči na terase. Co rajčatům dopřát a jak se liší péče u tyčkových a keříčkových odrůd?

Věděli jste, že rajčata nepatří mezi zeleninou? Botanicky náleží mezi ovoce, a to kvůli stavbě svých plodů.

Klasická i roubovaná sadba -  pokud si chcete vypěstovat vlastní sazeničky rajčat ze semínek, musíte začít s výsevem již v březnu a pro úspěšné vypěstování dodržet pár zásad, nebo si můžete v zahradnictví koupit již předpěstovanou sadbu. V nabídce najdete i roubovanou sadbu, která má oproti rostlinám z klasického výsevu velký náskok, který se vyznačuje silnějším růstem a  bohatší násadu plodů, která nastává také mnohem dříve. 

Doporučení pro pěstování:

 1. Semena se vysévají v březnu nebo dubnu do hloubky 3 milimetry do truhlíku, přímý výsev s nedoporučuje, pro výsev se nejvíce hodí speciální výsevní substrát.
 2. Sazenice se přesazují do větších květináčů po vytvoření lépe 2 pravých listů. Po polovině dubna se mohou přenést do skleníku nebo pařníku, je ovšem vhodné je na noc ochránit bílou netkanou textilií.
 3. Rajčatům se nejlépe daří na plném slunci. Jedná se o plodinu 1 tratě, což znamená, že jsou velmi náročné na obsah živin v půdě. Do půdy je vhodné proto již na podzim zapracovat hnůj nebo ji na jaře obohatit kompostem nebo minerálním hnojivem určeným pro plodovou zeleninu.
 4. Na záhon se sazenice rajčat vysazují po polovině května, aby je nepoškodil mráz. Vždy se vysazují přibližně o třetinu hlouběji, ze stonku pak totiž vyrostou další kořeny.
 5. Tyčkové odrůdy se vysazují k pevné opoře, k níž se postupně vyvazují, je nutné provádět vyštipování výhonků listů. Keříčkové odrůdy nevyžadují žádnou oporu, stejně tak se obejdou bez vyštipování výhonků.
 6. U tyčkových odrůd se také doporučuje po vytvoření 4 až 5 květenství vyštípnout vrcholový výhon. Tím se zastaví růst do výšky a podpoří se naopak tvorba silných plodů.
 7. Povrch půdy je vhodné pokrýt černou netkanou textilií nebo zamulčovat slámou nebo jemně posečenou trávou.
 8. Zálivka by nikdy neměla smáčet listy, ideálním řešením je zalévání na povrch půdy nebo kapková zálivka pomocí perforovaných hadic natažených na půdní povrch. Zálivka by měla být rovnoměrná a méně častá, za to ale vydatná.
 9. V průběhu vegetace je vhodné rostliny hnojit speciálním hnojivem pro plodovou zeleninu.
 10. Žloutnoucí spodní listy je nutné v průběhu léta odstraňovat. Stejně tak je třeba dohlížet na výskyt chorob a škůdců. Rajčata jsou zvláště náchylná na rozvoj plísně bramborové, kvůli které by se neměla pěstovat poblíž brambor. Nejúčinnější je preventivní postřik vhodným fungicidem na začátku června.
 11. Tmavé propadlé skvrny na spodní části plodu signalizují nedostatek vápníku v půdě. Nedostatek vyřeší přídavek chloridu vápenatého nebo jiného hnojiva pro zeleninu s obsahem této formy vápníku.

wuxal-kalciumkristalon-zdrave-rajce