PÉČE O JARNÍ TRÁVNÍK

Krásně upravená zahrada a okolí chaty jsou chloubou jejich majitelů. K tomu patří samozřejmě trávník. Potřebuje první pomoc a následnou péči.

Sluníčko už vás táhne na zahradu, je tady tolik práce. Půda už vydává jarní vůni, která vybízí, abyste se pustili do přípravy záhonu. 

Ale je to především trávník, který potřebuje váš zásah. A tak je potřeba zbavit plochu všech nečistot. Vyhrabejte zbytky listí a jehličí, odumřelou trávu, spadané větvičky, rozhrňte krtince.

VERTIKUTACE A ÚPRAVA PŮDY

Mírná zima bez dlouhodobější sněhové pokrývky dovolí, aby se na zahradě rozmohl plevel a mech. Vertikutací se travní plst i mechy odstraní. Vertikutační drápky nebo nože pronikají do půdy, kterou provzdušňují, naruší a  omezí růst plevele. Půda lépe přijímá živiny a vodu.

DOSÉVÁNÍ TRÁVNÍKU

Holá místa dosejte vhodnou travní směsí a zavlažte. Na obnově pracujte od dubna, trávník musí být dokonale vyhrabaný a posečený na výšku dva až tři centimetry.

Substral travní směs samozahušťující - UNIVERZÁLNÍ

EXTRÉMNĚ ODOLNÁ PROTI SEŠLAPÁNÍ

  • Odolná a hustá
  • Hustý trávník na dlouhá léta
  • Travní směsi Top kvality
  • Producent BARNBRUG Holandsko
  • Nově vyšlechtěné odrůdy
  • RPR - Jílek vytrvalý regenerující – horizontálně se šířících výběžků

sub-1-img

ZAKLÁDÁNÍ NOVÉHO TRÁVNÍKU

Pokud chcete založit trávník nový, jaro je ta správná doba. V půdě je dostatek vláhy a nejsou vedra, která ji prudce vysouší. Půdu zbavte plevelů a kamene, osivo do ní zapravte-bud válcem s hroty, nebo ručně pomocí hrabí. Poté celou plochu uválcujte, aby se semena v zemi upevnila. Půdu udržujte neustále vlhkou.

NEZAPOMENTE NA HNOJENÍ

Trávník přihnojte, abyste mu dodali veškeré potřebné živiny, dusík, který podporuje růst a regeneraci, draslík pro odolnost trav vůči suchu a chorobám, fosfor, pro růst kořenového systému a hořčík, pro zelené barvivo. Tráva zesílí, a lépe se brání plevelům a mechům. Po hnojení dobře zalijte.

A JDEME SEKAT

Pravidelné sečení patří k základní péči o trávník, proto je třeba udržovat potřebnou výšku porostu. Pravidelné sečení podporuje odnožování travních stébel, čímž se porost zahušťuje. Obecně neuděláte chybu, když budete při každém sekání snižovat trávník maximálně o třetinu výšky stébel, první sečení by mělo proběhnout v okamžiku, kdy je porost vysoký šest až osm centimetrů, a snížit by se měl maximálně na pět centimetrů.

MULČOVÁNÍ A OCHRANA TRÁVNÍKU

Mulčování je ekologický způsob péče o trávník, při němž odpadají starosti s likvidací posečené trávy. Uspoříte i výdaje za hnojiva, samotná tráva je cenný zdroj živin, která se rozmělněná v průběhu sečení vrací zpět do půdy.